Straff for å gi uriktige opplysninger og for ikke å gi nødvendige opplysninger – Barnetrygd

Som i Folketrygdloven og i kontantstøtteloven er det straffbart å gi bevisst uriktige opplysninger eller å bevisst holde tilbake nøvendige opplysninger.

Det heter i lov om barnetrygd (barnetrygdloven § 23) at:

Den som mot bedre vitende gir uriktige opplysninger, eller holder tilbake opplysninger som er viktige for rettigheter eller plikter etter denne loven, kan i tillegg til de sanksjoner som følger av § 13 og § 18, straffes med bøter hvis forholdet ikke går inn under strengere straffebud.
Arbeids- og velferdsdirektoratet eller den det gir fullmakt begjærer påtale.

Å gjøre slik opptreden straffbar skal sikre en best mulig gjennomføring av barnetrygdloven. Utgangspunktet er at slike forhold straffes med bøter, men i grove tilfeller vil fengselsstraff og andre typer straff kunne bli aktuelt.

Fødselsattest

Hvordan får du din fødselsattest?
Du kan ringer 800 80 000 eller møte personlig på skattekontoret.

Skatteetaten skriver på sine nettsider:
Sykehuset der barnet er født, sender melding om fødsel til skattekontoret.
– Når skattekontoret har mottatt melding om fødsel, blir meldingen registrert i folkeregisteret.
– Meldingen blir deretter sendt til Personregisteret som tildeler barnet et fødselsnummer.
– Når fødselsnummeret er tildelt, sender skattekontoret skjemaet ”Forespørsel om navnevalg” til foreldrene. Det er i dette skjemaet du får opplyst barnets fødselsnummer.
– Fødselsattest blir sendt foreldrene etter at navnet er registrert, det vil si etter at skjemaet ”Forespørsel om navnevalg” er fylt ut av foreldrene og returnert skattekontoret.
– Barnet blir registrert bosatt på samme adresse som moren.

Fødselsattest

Hvordan får du din fødselsattest?
Du kan ringer 800 80 000 eller møte personlig på skattekontoret.

Skatteetaten skriver på sine nettsider:
Sykehuset der barnet er født, sender melding om fødsel til skattekontoret.
– Når skattekontoret har mottatt melding om fødsel, blir meldingen registrert i folkeregisteret.
– Meldingen blir deretter sendt til Personregisteret som tildeler barnet et fødselsnummer.
– Når fødselsnummeret er tildelt, sender skattekontoret skjemaet ”Forespørsel om navnevalg” til foreldrene. Det er i dette skjemaet du får opplyst barnets fødselsnummer.
– Fødselsattest blir sendt foreldrene etter at navnet er registrert, det vil si etter at skjemaet ”Forespørsel om navnevalg” er fylt ut av foreldrene og returnert skattekontoret.
– Barnet blir registrert bosatt på samme adresse som moren.

Skjema for erkjennelse av farskap

Skjema for erkjennelse av farskap kan du laste ned eller fylle ut her… (PDF)

Blanketten skal sendes til Midt-Finnmark likningskontor, Personregisteret, 9613 Hammerfest. Dersom foreldrene ikke bodde sammen da
barnet ble født, skal blanketten også sendes bidragsfogden (NAV lokalt) der barnet bor. Dersom erkjennelsen kan innebære endring av
tidligere fastsatt farskap (jf. barneloven § 7), skal blanketten også sendes NAV Fylkeskontor i det fylket der barnet bor.

Barneloven § 4. Vedgåing av farskap eller medmorskap

Når farskap ikkje følgjer av reglane i § 3, kan faren vedgå farskap under svangerskapet eller etter at barnet er født.

Faren skal vedgå farskapen skriftleg anten i fødselsmeldinga eller ved personleg frammøte for
a) folkeregistermyndigheita
b) tilskotsfuten, dommaren eller det organ i Arbeids- og velferdsetaten som Arbeids- og velferdsdirektoratet bestemmer.
c) norsk diplomatisk eller konsulær tenestemann, dersom faren er i utlandet
d) skipsføraren, dersom faren er om bord på norsk skip i utanriksfart
e) utanlandsk styresmakt, når Kongen har fastsett det, eller
f) jordmor eller lege ved svangerskapskontroll.

Vedgåing etter dette stykket gjeld berre når mora har godteke henne skriftleg, eller ho er gjeven av den som mora har gjeve opp som far.

Dersom sambuarar er folkeregistrerte på same adresse eller erklærer i melding til folkeregistermyndigheita at dei bur saman, kan sambuaren til mora vedgå farskapen etter paragrafen her, utan at mora medverkar etter andre stykket andre punktum. Mora skal få melding om vedgåinga. Dersom partane er usamde om farskapen, skal det offentlege fastsetje farskapen, jf. § 5. Departementet kan gje nærare reglar i forskrift.

Vedgåing kan dessutan gjevast ved påteikning på farskapsførelegg.

Er den som vil vedgå farskapen under 18 år, må også dei som har foreldreansvaret for han, skrive under vedgåinga.

Er eit barn fødd etter assistert befruktning, kan moras kvinnelege sambuar vedgå medmorskap etter reglane i paragrafen her. Den assisterte befruktninga må ha skjedd innafor godkjent helsestell, og moras kvinnelege sambuar må ha gjeve samtykke til befruktninga. Berre myndige personar kan gi slikt samtykke. Regelen i § 3 andre ledd andre punktum gjeld tilsvarande.

Skjema for erkjennelse av farskap

Skjema for erkjennelse av farskap kan du laste ned eller fylle ut her… (PDF)

Blanketten skal sendes til Midt-Finnmark likningskontor, Personregisteret, 9613 Hammerfest. Dersom foreldrene ikke bodde sammen da
barnet ble født, skal blanketten også sendes bidragsfogden (NAV lokalt) der barnet bor. Dersom erkjennelsen kan innebære endring av
tidligere fastsatt farskap (jf. barneloven § 7), skal blanketten også sendes NAV Fylkeskontor i det fylket der barnet bor.

Barneloven § 4. Vedgåing av farskap eller medmorskap

Når farskap ikkje følgjer av reglane i § 3, kan faren vedgå farskap under svangerskapet eller etter at barnet er født.

Faren skal vedgå farskapen skriftleg anten i fødselsmeldinga eller ved personleg frammøte for
a) folkeregistermyndigheita
b) tilskotsfuten, dommaren eller det organ i Arbeids- og velferdsetaten som Arbeids- og velferdsdirektoratet bestemmer.
c) norsk diplomatisk eller konsulær tenestemann, dersom faren er i utlandet
d) skipsføraren, dersom faren er om bord på norsk skip i utanriksfart
e) utanlandsk styresmakt, når Kongen har fastsett det, eller
f) jordmor eller lege ved svangerskapskontroll.

Vedgåing etter dette stykket gjeld berre når mora har godteke henne skriftleg, eller ho er gjeven av den som mora har gjeve opp som far.

Dersom sambuarar er folkeregistrerte på same adresse eller erklærer i melding til folkeregistermyndigheita at dei bur saman, kan sambuaren til mora vedgå farskapen etter paragrafen her, utan at mora medverkar etter andre stykket andre punktum. Mora skal få melding om vedgåinga. Dersom partane er usamde om farskapen, skal det offentlege fastsetje farskapen, jf. § 5. Departementet kan gje nærare reglar i forskrift.

Vedgåing kan dessutan gjevast ved påteikning på farskapsførelegg.

Er den som vil vedgå farskapen under 18 år, må også dei som har foreldreansvaret for han, skrive under vedgåinga.

Er eit barn fødd etter assistert befruktning, kan moras kvinnelege sambuar vedgå medmorskap etter reglane i paragrafen her. Den assisterte befruktninga må ha skjedd innafor godkjent helsestell, og moras kvinnelege sambuar må ha gjeve samtykke til befruktninga. Berre myndige personar kan gi slikt samtykke. Regelen i § 3 andre ledd andre punktum gjeld tilsvarande.

Besøke USA uten VISA – Hva hvis du har holdt et barn tilbake fra en amerikansk borger?

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ må du søke om innreisetillatelse dersom du har planer om å reise til USA. Dette er for reiser som er under 90 dager og som er for ferie.

Hvorfor er dette i barnebloggen? Jo, ett av punktene du må svare ja eller nei på er:

Have you ever detained, retained or withheld custody of a child from a U.S. citizen granted custody of the child?

På «hjelp» siden som forklarer hvorfor det spørres om dette fremgår det:

Any alien who, after entry of an order by a court in the United States granting custody to a person of a United States citizen child who detains or retains the child, or withholds custody of the child, outside the United States from the person granted custody by that order, is inadmissible until the child is surrendered to the person granted custody by that order.

For further information refer to § 212(a)(10)(C) of the Immigration and Nationality Act, 8 U.S.C. § 1182(a)(10)(C).

Kort oversatt vil du bli nektet innreise til USA dersom det er slik at en amerikansk borger har omsorgsretten og du holder barnet borte fra den amerikanske forelderen på tross av at en amerikansk domstol har gitt omsorgen til den amerikanske forelderen.

Besøke USA uten VISA – Hva hvis du har holdt et barn tilbake fra en amerikansk borger?

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ må du søke om innreisetillatelse dersom du har planer om å reise til USA. Dette er for reiser som er under 90 dager og som er for ferie.

Hvorfor er dette i barnebloggen? Jo, ett av punktene du må svare ja eller nei på er:

Have you ever detained, retained or withheld custody of a child from a U.S. citizen granted custody of the child?

På «hjelp» siden som forklarer hvorfor det spørres om dette fremgår det:

Any alien who, after entry of an order by a court in the United States granting custody to a person of a United States citizen child who detains or retains the child, or withholds custody of the child, outside the United States from the person granted custody by that order, is inadmissible until the child is surrendered to the person granted custody by that order.

For further information refer to § 212(a)(10)(C) of the Immigration and Nationality Act, 8 U.S.C. § 1182(a)(10)(C).

Kort oversatt vil du bli nektet innreise til USA dersom det er slik at en amerikansk borger har omsorgsretten og du holder barnet borte fra den amerikanske forelderen på tross av at en amerikansk domstol har gitt omsorgen til den amerikanske forelderen.

Stebarns rettigheter til arv

Stebarn har ingen egen plass i lovens arverekke. De er ikke livsarvinger og har således ingen lovfestet rett til arv. Dersom det er ønskelig at stebarn skal arve så må det opprettes et testament hvor stebarn innsettes som arvinger. Hva du kan testamentere bort til stebarn vil kunne være begrenset av pliktdelsarv til egne livsarvinger eller til ektefelle.

For mer om testament se arvelovens kapittel om hvordan testamenter skal opprettes…

Om testament hos Wikipedia