Hva skjer om jeg ikke kommer på mekling hos familievernkontoret?

Ingen verdens ting. Det heter at det er obligatorisk med megling etter samlivsbrudd dersom partene har felles barn. Det heter i barneloven § 51:

 

§ 51.Kven skal møte til mekling

Foreldre med felles barn under 16 år må møte til mekling før det vert reist sak om foreldreansvar, kvar barnet skal bu fast eller om samvær.

Gifte foreldre med felles barn under 16 år må for å få separasjonsløyve eller skilsmisseløyve etter ekteskapslova §§ 20 og 22, ha møtt til mekling på familievernkontor eller hos annan godkjend meklar jf. ekteskapslova § 26.

Sambuarar med felles barn under 16 år skal ved samlivsbrot møte til mekling.

Departementet kan gje forskrifter om mekling, også om unntak frå møteplikta i særlege høve.

Det fremgår ikke av meklingsforskriften heller noen konsekvenser ved ikke å møte til mekling.

I realiteten er det ingen konsekvenser. Den som begjærer mekling får attest selv om den andre ikke møter. Møter ikke den som har begjært mekling får han/henne heller ikke noen attest.

Manglende kunnskap hos familievernkontorene

BADGE1Det ligger i barnerettens natur at de aller fleste klientene jeg kommer i kontakt med har forsøkt mekling på familievernkontorene. Det er forøvrig et krav i barneloven § 56, 2. ledd at det foreligger en meklingsattest som ikke er eldre enn seks måneder dersom det skal være mulig å ta saken inn for retten.

Det har alltid vært varierende kompetanse hos familievernkontorene, men jeg har i økende grad notert meg at klienter som har vært til familievernkontorene har fått villedende informasjon.

Typisk feilinformasjon som går igjen er at noen har krav på et minstesamvær. Misforståelsen gjelder betegnelsen «vanlig samvær» som fremgår av barneloven § 43. Det som faktisk står i bestemmelsen er «Vert det avtala eller fastsett «vanleg samværsrett», gjev det rett til…» Altså, dersom vanlig samvær blir bestemt eller avtalt så betyr det et slikt system som mange familievernkontor synes å tro er et minstekrav. Samvær er i de fleste tilfeller en skreddersøm. Det sier seg selv at man ikke kan operere med et minstekrav til samvær når situasjonen kan være et barn på 1 år hvor foreldrene bor på hver sin kant av landet, et barn på 15 år som nekter å dra til samværsforelderen, et barn på 7 år som har lyst å ha samvær med sin svært alkoholiserte far osv.. barneloven er vag på rettigheter nettopp da behov og situasjon varierer så mye.

 

 

Krav til meklingsattest for å ta en sak om fast bosted, samvær eller foreldreansvar inn for tingretten

Dersom du har behov for å ta en sak om fast bosted (noen kaller det fortsatt omsorg, selv om barneloven ikke bruker dette begrepet), samvær eller foreldreansvar (noen kaller dette foreldrerett uten at dette er benyttet noen steder i lovgivningen) så må du ha en meklingsattest. Det vanligste er å gjennomføre meklingen familievernkontoret (Underlagt BUF-etat), men også andre godkjente meklere kan utstede meklingsattest. Det er videre et krav om at meklingen må ha skjedd i løpet av de siste 6 mnd. Er det lengre enn 6 mnd siden dere meklet i saken så må ny attest innhentes. Det står som regel på attesten dere får at attesten er gyldig i 6 mnd. Datoen for innsending av stevning til tingretten er tidsgrensen en må forholde seg til.

Bestemmelsen finner man i barneloven § 56, 2. ledd.

 

§ 56.Vilkår for å reise sak

Er foreldra usamde om kven som skal ha foreldreansvaret, om kvar barnet skal bu fast eller om samværet, kan kvar av dei reise sak for retten. Andre enn foreldra kan reise sak når vilkåra etter §§ 45 eller 63 er oppfylde.

Eit vilkår for å reise sak etter første stykket er at foreldra kan leggje fram gyldig meklingsattest.